Anasayfa » Su Filtresi

Su Filtresi

Su Filtreleri Hakkın Bilgiler

Su Filtresi Nedir?

Su Filtresi sudaki yabancı maddeleri ayrıştırmak için kullanılan filtre veya cihazlardır. Fiziksel ve kimyasal olarak sudaki yabancı maddeleri filtreleme yapabilir. Su filtreleri fiziksel arıtmayı filtre kabının için yıkanabilir kartuş koyulduğunda yapmaktadır. Kimyasal arıtmayı ise filtre kabının içine aktif karbon, reçine veya silifoz koyulduğunda yapmaktadır. Su filtreleri bir kap ve kabın içine koyulan kartuştan oluşmaktadır. Su, cihazın içine bir taraftan girip kabın içinde dolaşıp diğer taraftan çıkmaktadır bu esnada kabın içindeki kartuş ise görevini yapmaktadır. 

Su Filtrerinin Kullanım Alanları

Su filtrelerinin çok çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Su filtreleri suyun temizlenmesine ihtiyaç duyulan her yerde kullanılabilmektedir.

 • Su sayacı girişine
 • Çamaşır makinası
 • Bulaşık makinası
 • Kombi
 • Oto yıkama makinası
 • Motorin filtrelemede
 • Tıbbi cihazlarda
 • Hidrofor
 • Damlama sulama sistemlerine
 • Gıda tesislerinde
 • Fabrikalarda
 • Akvaryumlarda
 • Havuzlarda

Su Filtresi Faydaları

Su filtreleri, suda bulunan yabancı maddeleri filtrelemek için tasarlanmış cihazlardır. Fiziksel filtreleme ile toz, toprak, kum, partikül, pislikleri filtreler. Kimyasal filtreleme ile ise kirecin etkisini azaltır. Suyun içinde bulunan kötü kokuyu, kötü tadı, bulanıklığı, organik maddeleri, yosunu, pası ve korozyonu, gidermeye yardımcı olur. Su filtreleri zamanı geldiğinde içinde yıkanabilir kartuş varsa yıkanmalıdır. Reçine, silifoz veya aktif karbon varsa değişim zamanı geldiğinde değiştirilip etkin çalışması sağlanmalıdır.

Su Filtreleri
Sayaç Filtresi, Su Filtresi

Su Filtresi Çeşitleri

Su filtreleri evsel kullanım ve sanayi tip olmak üzere genel olarak 2’ye ayrılmaktadır. Evsel kullanım ürünler 1”inçe kadar giriş çapına sahip ürünlerdir.  Sanayi tipi ise 1”inç ve daha büyük giriş çapına sahip ürünlere denmektedir. Bu ürünler de kendi aralarında filtre kabının büyüklüğüne göre ayrılmaktadır. Sudaki temizlenmesi istenen maddenin yoğunluğuna göre uygun filtre kabı seçilmelidir. Filtre kapları 4”inçten başlayıp 20”inçe kadar gitmektedir. Kullanım amacına göre basınca ve ısıya dayanıklı filtrelerde bulunmaktadır. Su filtrelerini 1 adet takmak yerine 3lü set yapmakta mümkündür. Örneğin 1.filtre yıkanabilir kartuşlu olup 2.filtre aktif karbon, 3 filtre ise reçine olabilir. Böylece hem fiziksel hem de kimyasal filtreleme yapılmış olur. Bu tür birleştirilmiş su filtrelerine ise blok filtre adı verilmektedir.  

Filtrelerin İçine Koyulan Kartuşlar

Yıkanabilir Pislik ve Tortu Tutucu Filtre Kartuşu

Yıkanabilir filtreler suda bulunan katı maddeleri filtreler. Bu katı maddeler kum, toz, toprak veya yosun olabilir. Yıkanabilir filtreler blok filtrelerde ilk filtre olarak kullanılmalıdır. Blok filtrelerin ilk filtresi olmasındaki sebep diğer filtrelere katı maddelerin gitmesini engelleyip, diğer filtrelerin kullanım ömrünü arttırmaktır. Filtre dolduğunda filtre kabı açılarak içinden çıkartılıp yıkanıp tekrar kabın içine konulmaktadır.

Aktif Karbon Filtre Kartuşu

Aktif karbon suyun içinde bulunan kötü tadı, kötü kokuyu ve organik maddeleri filtrelemede kullanılır. Granül yapısıyla suda bulunan kirleticileri kimyasal olarak filtreler. Tekli veya blok filtre seti olarak kullanılabilir. Kullanım ömrü dolduğunda filtre kabına yenisi koyulmalıdır.

Reçine Filtre Kartuşu

Reçine suyu yumuşatmak için kullanılan filtredir. Reçine suyu yumuşatıp kireci bünyesinde tutar. Reçine doyum noktasına ulaştığında tuz ile yıkanıp tekrar kullanılır. Reçine suyun içinde bulunan Kalsiyum(Ca) ve Magnezyum(Mg) iyonlarını bünyesinde hapseder. Tekli veya blok filtre seti olarak kullanılabilmektedir.

Silifoz Filtre Kartuşu

Silifoz filtre sert suların neden olduğu kireç, pas ve korozyonu önleyen filtredir. Zamanı geldiğinde değişimi yapılmalıdır. Tekli veya blok filtre seti olarak kullanılır.